ScioŠkoly & média / září 2020

Naše školy jsou věčný start-up. Asi je to tím, že „Víme, že o učení toho moc nevíme“. Jeden z našich principů, z nichž vycházíme. Nebojíme se experimentovat, ale víme, že experimentujeme. Děláme to promyšleně a s opatrností. Pouštíme se na neprobádanou půdu. A tak jsme start-up naštěstí stále docela úspěšný. Projekt našich ScioŠkol je v rámci celé České republiky ojedinělý. Budíme nadšení, ale i kontroverze: unikátní koncept, školy po celé ČR a rychlý růst. Posíleno o skutečnost, že Scio je dlouhodobě expertem na poli vzdělávání i ve spoustě dalších otázek. To vše vede ke značnému zájmu médií. A co se tedy událo v mediálním prostoru v předchozím měsíci?

15. 10. 2020| Marian Golis
Média A Scioškoly Září 2020

Seznam Zprávy

Ministr k nám sice nedorazil, ale zvědavý novinář ano

Velkou událostí byl start Expediční ScioŠkoly. Zatímco televize večer přinesly obligátní záběry žáčků plnících třídy, to vše pochopitelně za účasti politiků, redaktor portálu Seznam Zprávy se rozhodl pro něco originálnějšího. Dorazil na Masarykovo nádraží v Praze, kde se dopoledne sešly děti z Expediční ScioŚkoly na svou první expedici, zakoupil si jízdenku a společně s výpravou vyrazil směr Mělník. Výsledkem byla tahle hezká reportáž.

Seznam Zprávy - odkaz na článek

Seznam Zprávy, ČTK, Budějcká drbna

Novou budějovickou školu nám hezky podrbali

Pro nás to byla zase jedna z velkých událostí. V Českých Budějovicích jsme 1. září otvírali další ScioŠkolu. O startu informovaly ČTK, Seznam Zprávy a chybět nesměla ani Budějcká drbna.

Seznam Zprávy - odkaz na článek
Budějcká drbna - odkaz na článek

Žáci se vrátili zpět do lavic. Novinkou v Budějcích je první ScioŠkola

Rodina a škola

Svět se změnil, škola musí taky

A Expediční Scioškola ještě jednou. Vždycky potěší, když médiím přijde titulek tiskové zprávy natolik trefný, že si ho ponechají. Tak jako v časopise Rodina a škola, kde hezky poinformovali o našem novém počinu.

Rodina a škola - odkaz na článek

Český rozhlas

O nástupu dětí do školy a všem co s tím souvisí

Na vlnách Českého rozhlasu se nad nástupem dětí do školy, nad koronakrizí i nad ScioŠkolami zamýšlel Jiří Krejčí (zástupce z budějické ScioŠkoly) s redaktorkou Hanou Šeberovou

Český rozhlas - odkaz na audio rozhovor

Učitelské noviny

Idea expedice se líbí

A že jsme spustili Expediční ScioŠkolu zaznamenaly také Učitelské noviny

Učitelské noviny - odkaz na článek

Forum24, Perpetuum

Zalézt a mlčet

Přesně to by měli udělat někteří lidé, třeba neostalinistka Semelová, která má u komunistů na starost oblast školství. I když měla pochopení pro Klementa Gottwalda (nebo spíš právě proto), naše projekty se ji z nějakého důvodu nelíbí. Pustili se do ní alespoň na Forum24.cz a komentář najdete i na Perpetuu.

Forum24.cz - odkaz na článek
Perpetuum - odkaz na článek

Reportér

Ondřej Šteffl v Reportérovi

Velký rozhovor s Ondřejem tentokrát přinesl Reportér. Točil se samozřejmě okolo koronaviru, distanční výuky, ScioŠkol, ale pochopitelně i Expediční ScioŠkoly.

Reportér - odkaz na článek

Euro

Vědí o nás

I týdeník Euro si všiml, že máme Expediční ScioŠkolu a že v jejím čele stojí Martina Lichtenbergová, kterou zastupuje Michal Švarný. 

Euro  - odkaz na článek

Můj svět (tištěný časopis)

Nela Boudová je fanynka ScioŠkol

Nela Boudová je herečka, která během jara na sebe připoutala možná až moc pozornosti, když radila, kde a jak nosit roušku. Pravda ale také je, že miluje ScioŚkolu a ráda o tom vypráví. Třeba jako teď v časopise Můj svět: „Chvíli potrvá, než si zajedeme nový rozvrh, kroužky, všechno to přejíždění sem a tam… Je to ale o hodně jednodušší než dřív, kdy jsem měla dva malé chlapečky. Teď už mám školou povinné jen jedno dítě, dceru Sašu, která navíc chodí do ScioŠkoly, jež má úplně jiný režim než běžné základky. Třeba řada kroužků probíhá přímo ve škole, takže mimo jezdíme jen na gymnastiku a balet. A to mi samozřejmě hodně pomáhá.“

Táborský deník / Písecký deník

Školy pumpují do hlav informace na dobu určitou

Kdo vědění miluje, ten si obzvlášť v internetové době lehce najde jakékoli informace, po kterých zatouží. Kdo vědění nemusí, tomu ho naše školy pumpují do hlav stejně jen na dobu určitou a tak trošku bezúčelně. Pojďme se na to podívat optikou zástupce ředitele nově otevřené českobudějovické ScioŠkoly Jiřího Krejčího: „Vzdělání je vlastnictví dětí a jsou za něj zodpovědné, a tedy svobodné. Tento přístup podporuje jejich vnitřní motivaci a to je podstatné.“ 

Takto hezky to ve svém komentáři v Píseckém  a Táborském Deníku shrnula Radka Doležalová.

Táborský deník - odkaz na článek

IHned.cz (tištěná příloha Víkend)

NAŠE HVĚZDA EMA A JEJÍ KAMARÁDKA ANNA

Na začátku všeho byl otevřený dopis dvou školaček  ministrovi školství. Koloval po internetu, budil vášně. Ema je žačkou ScioŠkoly a se svou kamarádkou Annou (ze státní školy) brilantně popsaly současný stav vzdělávání. A jak nám řekla redaktorka z Hospodářek, snažící se s naší pomocí získat kontakt na obě dívky, v těchto novinách se do dopisu a celého příběhu zamilovali, a proto se rozhodli udělat s dívkami rozhovor. Pokud vás čirou náhodou celý rozhovor minul, tak jej najdete na intranetu nebo Facebooku Scio

IHned - odkaz na článek

IHned.cz

Neučte nás pravěk, ale moderní dějiny!

A ještě jednou. Rozhovor Emy a Anny pro Hospodářské noviny se tak stal mediálním zářezem uplynulého měsíce. Následná reakce (pochopitelně se našlo i dost hejtrů navážejících se do obou dívek) zase nenechala chladného komentátora Hospodářských novin Petra Honzejka, který svůj obsáhlý komentář uvedl titulkem „Neučte nás pravěk, ale moderní dějiny! Dopis dvou odvážných žákyň se musí stát na ministerstvu školství povinnou četbou“. A další dějství najdete v následujícím odstavci.

Ihned - odkaz na audio komentář

Jihočeský týdení (tištěná verze)

Štěstí hledej ve ScioŠkole

Pod titulkem „Ve Scioškole jsem šťastný“ vyšel v Jihočeském týdeníku velký rozhovor se zástupcem ředitelky českobudějovické ScioŠkoly Jiřím Krejčím. „Asi jako všichni ostatní průvodci, do ScioŠkoly jsem si šel za svobodou. Je moc příjemné těšit se do práce. Nejvíc mě překvapila kultura ve firmě. Pociťuji tu respekt, není hierarchie,“ svěřil se Jiří.

Lidové noviny, Učitelské listy, Eduin

PLUSY A MINUSY UČENÍ NA DÁLKU

Lidové noviny řešily, jaké plusy a minusy má škola na dálku. Při té příležitosti zmínili naši Expediční ScioŠkolu i Ondřejův postřeh k dálkové formě výuky: „Z anket, ve kterých jsem se ptal rodičů na jejich zkušenost s jarním lockdownem, vyplynula ještě jedna podstatná věc, která se podle mě na výuce na dálku málo oceňuje. Totiž že výuka na dálku vedla děti k větší samostatnosti a odpovědnosti za své učení. Také se naučily plánovat si práci.“ Text se následně objevil i na dalších online portálech, např. v Učitelských listech nebo Eduin.cz.

Učitelské listy - odkaz na článek

Hospodářské noviny, Perpetuum

Když zavírat, tak chytře

To, že plošné zavírání je jen otázkou času, jsme ve Sciu věděli dlouho. Koncem měsíce, když už bylo na spadnutí první takové velké opatření, napsal Ondřej pro Hospodářky komentář, jak to udělat tak, aby to co nejméně bolelo. Tedy když zavírat, potom chytře. Jak moc je chytrá současná podoba zavírání škol necháváme bez komentáře. A nebo Ondřejovi prostor, pro další zamyšlení 😊. Jeho celý komentář si můžete přečíst i na našem Perpetuu.

Perpetuum - odkaz na článek

Maminka

Když vás druzí milují

Nadšení rodiče našich škol jsou to nejcennější, co máme. V tiráži již vzpomínaného časopisu Maminka (tentokrát v tištěné verzi) se objevila nenápadná poznámka. Najdete ji taky?