Jaká je atmosféra ve ScioŠkolách? Mapa školy 2024

ScioŠkoly letos opět absolvovaly rozsáhlé dotazníkové šetření Mapa školy. Probíhá anonymně mezi žáky, personálem škol a rodiči. Malou ochutnávku naleznete níže.

18. 4. 2024| Marian Golis
Blog Šablona Barevná (2)

Proč mají děti vaši školu rádi?

A s čím jsou spokojeni rodiče a učitelé?

Mapa školy je sada on-line nebo papírových dotazníků. Zjišťuje komplexní zpětnou vazbu na fungování školy od dětí (3. až 9. třída), učitelů a rodičů. Šetření je anonymní. Každý rok ho absolvuje většina našich základních ScioŠkol. Letos jich bylo celkem 14

Výstupy jsou rozsáhlé. Podíváme se pouze na některé základní.

Co se zde dozvíte?

Co si myslí děti  |  Co si myslí průvodci Co si myslí rodiče

Co si myslí děti?

Šetření se zúčastnilo 843 (72 %) dětí z 3. až 9. tříd ze 14 ScioŠkol.

Snažíme se vytvářet bezpečné prostředí, ve kterém děti nemají strach svěřovat se se svými problémy, dělat chyby a otevřeně komunikovat. Vztahy mezi dětmi a průvodci jsou proto ve ScioŠkolách klíčové.

Děti měly možnost slovně vyjádřit svůj vztah ke ScioŠkole. Sešlo se nám celkem 419 veskrze pozitivních vzkazů.

Další vzkazy, které děti napsaly:

• “Učí nás nést zodpovědnost za naše chování, to se mi líbí.”
  • “Více mě baví se učit nové věci a vím, že když se cítím špatně, můžu se obrátit na spolužáky a průvodce.”
  • “Celkově je učení a škola taková přístupná k potřebám žáků a celkově flexibilní, jak časově tak co se týče nových nápadů od žáků.”
  • “Mám volno se učit jak a co se chci naučit. Obecně je tu výuka mířená na větší samostatnost.”
  • “Že se můžeš svěřit, když potřebuješ a dostaneš pomoc, když si o ni řekneš.”
  • “Jak se snaží průvodci děti provázet učením a ne jim to jen vtloukat do hlavy.”
  • “Průvodci mají hodně empatie a dokážu se některým z nich svěřit. Taky se s nimi jde báječně dohodnout. V kolektivu mezi spolužáky se cítím bezpečně a dobře.”
  • “Děkuju za přístup k tomu, že máme možnost ovlivnit fungování školy.”
  • “Chtěla bych ocenit přístup průvodců k nám. Dávají nám nějaké hranice, ale občas je vnímám mnohem více jako společníky nebo dokonce i kamarády, než jako učitele. Jsou nám nápomocní a dávají nám prostor diskutovat.”
  • “Oceňuji školu, že mě dělá hodně zvídavou a taky už se tolik nepodceňuji”
  • “Chtěla bych poděkovat za to, že u nás ve škole opravdu záleží na každém z nás, kdo sem chodíme.”

Co si myslí průvodci?

Šetření se zúčastnilo 176 průvodců ze 14 ScioŠkol.

Co si myslí rodiče?

Šetření se zúčastnilo 900 rodičů ze 14 ScioŠkol.

Rodiče měli možnost slovně vyjádřit svůj vztah ke ScioŠkole (otázka "Chtěli byste něco vzkázat vedení?"). Sešlo se nám celkem 377  vzkazů.

Další vzkazy, které rodiče naspali:

• “Děkujeme, že u Vás učení nemusí být mučení a že v dětech nezabíjíte jejich vrozenou touhu se učit.”
  • “Jsem velmi spokojený rodič. Můj syn do 5. třídy navštěvoval běžnou základní školu a bylo mi naznačováno, že je s ním něco v nepořádku. Ve ScioŠkole vyrostl, je z něj sebevědomý mladý muž. I když se stále zbavuje strachu udělat chybu, zeptat se, říct si o pomoc, pracovat v týmu, tak je to na dobré cestě. Ze srdce děkuji a držím palce, ať škola roste a přibývají uvědomělí rodiče.”
  • “Jsem spokojená a vidím na svém dítěti velké změny, především se do školy opravdu těší, má velký zájem o dění kolem sebe, je samostatnější a zodpovědnější. Líbí se mi, že jsou tam všichni na děti vlídní, k nápadům dětí vstřícní a vše má vysvětlení. Můj muž říká – ví, co dělají, a mají to vyzkoušené. Takže věříme vám a děkujeme.”
  • “Jsme spokojeni, že naše dítě je se školou mnohem více v pohodě než v předchozí základní škole. Vnímáme změnu i v jeho zájmu o vyučování k lepšímu.”
  • “Děkujeme za čas, který věnujete našim dětem. Vážíme si toho. Máme to tady moc rádi. A náš syn taky. Školu vnímá pozitivně, těší se tam a to je nejvíc.”