ScioŠkoly jsou připraveny testovat děti kvalitními testy

Komentář Scio k povinnému testování žáků státem dodanými antigenními testy. Spolu s komentářem i postup, který směrem k testování dětí a pracovníků zaujaly ScioŠkoly.

9. 4. 2021| Jon Šotola
Antigenni Testy

Stát dodal do škol testy, o jejichž kvalitě neexistují spolehlivé informace. Dostupné zdroje naznačují, že mají extrémně nízkou citlivost, zejména testy Singclean. U dětí, kde je virová nálož typicky nízká, jsou takové testy téměř zbytečné. A panují i pochybnosti o jejich specificitě, zejména LEPU. Jon Šotola z vedení ScioŠkol k tomu říká:

“Scio považuje výběr nejlevnějších testů bez ohledu na jejich kvalitu za hazard s lidskými životy a zdravím. Proto budeme ve ScioŠkolách používat PCR testy ze slin, případně doplněné kvalitními antigenními testy. PCR testy bude pro Scio provádět jednou týdně společnostmi Spadia a AeskuLab. Děti i dospělí provedou odběr vložením tyčinky do úst a následně budou takto odebrané vzorky vyhodnoceny metodou poolování v laboratoři. Výsledky budou zpracovány nejpozději do 24 hodin, většinou dříve. Náklady s tím spojené ScioŠkoly pro své žáky a zaměstnance uhradí.”

Scio provozuje aktuálně 11 základních, jednu střední a jednu tzv. Expediční základní ScioŠkolu. Všechny školy navštěvuje v součtu více než 1000 žáků. I proto Scio klade na zdravotní bezpečnost svých zaměstnanců a žáků velký důraz od samého počátku pandemie. Již od října loňského roku, dlouho před povinným testováním zaměstnanců ve firmách, začalo Scio na vlastní náklady s dobrovolným testováním zaměstnanců.