lidé ze ScioŠkol

Sedmiletá Rozárka na inspekci ScioŠkol

Tak se to tak sešlo, že nám několik našich škol během letošního jara na jeden den navštívila sedmiletá "inspektorka" Rozárka. Původně navštěvuje ScioŠkolu v Praze Nuslích. Ale okolnosti tomu chtěly, že se svou maminkou trávila čas v Olomouci, ve Zlíně a v Českých Budějovicích. Rozárka s nadšením využila toho, že v těchto městech je také ScioŠkola a v každé z nich strávila jeden den.

18. 7. 2023| Rozárka Gottfriedová
Blog (2)

ScioŠkola Olomouc

Jaký byl den ve ScioŠkole Olomouc?

Dobrá škola a všímali si mě tam lidi. Nebylo to tak, že bych přišla a nikdo si mě nevšímal.

Skamarádila se se mnou Meda a Ela. Když už jsem měla kamarády, tak jsem si našla i kluka za kamaráda. Potom jsme byli na výletě a bylo to supr.

Co jste dělali od rána?

Od rána jsme se učili a dělali přestávky a zase se učili. Nejdřív jsme udělali ranní kruh, potom jsme psali písanku, pak jsme měli písmena. Průvodce ukázal slovo na deset vteřin, pak ho schoval a my jsme ho měli napsat. A vyšlo z toho "My pojedeme zítra k babičce". Učili jsme se písničku na školu v přírodě. Potom jsme se šli fotit do parku.

Potom jsme šli na výlet - k rozariu dva.

A to je konec?

Tam byly jezírka. A to je konec.

Ve škole měli i zvířata. Jak se ti líbila zvířata?

Byli moc dobrý. Byla tam želva, ryby a pískomilové.

A co pes?

Pes byl dobrej. Byla to podle mě fenka. Pes byl jedné průvodkyně z klubu. Jmenovala se Anička.

ScioŠkola Zlín

Jaký byl den ve ScioŠkole Zlín?

Dobrý. Byli tam na mě hodní a hráli si se mnou a všímali si mě a byly tam i příjemné průvodkyně. Hráli jsme si hru, protože jsem měla takového krokodýla, tak jsme hráli hru, že ten krokodýl je kousá a oni měli čtyři životy.

Jak se stalo, že jste si začali hrát?

Já jsem tím krokodýlem kousla jednoho kluka a potom jsem kousla dalšího a tím vznikla ta hra. Já jsem je kousala a oni utíkali. Všichni kluci kromě jednoho.

Kdy se tohle odehrávalo?

O velké přestávce.

Kde jste trávili velkou přestávku?

Ve třídě a na chodbě.

Co se dělo před přestávkou?

To jsme se učili češtinu. Měli jsme slova a z těch slov vlastně.. tam bylo jenom jezdím nebo jím a tys to musel dopsat.

V jakém smyslu to myslíš, dopsat?

Že třeba řekneš: Jezdím v autě. Jezdím na koloběžce. Jezdím na kole.

A potom jsme měli takovou malou angličtinu - malou lehkou a potom jsme měli přestávku.

Dělo se ještě něco před češtinou?

Co se dělo po přestávce ?

Po ní jsme měli matematiku a potom jsme měli tu angličtinu.

Dá se o tom něco říct?

Jenom, že jsem dělala součtové trojúhelníky.

Myslíš, že všichni vědí, co jsou součtové trojúhelníky?

Součtové trojúhelníky znamenají, že máš prostě trojúhelník naopak a máš tam třeba, že 3+ něco rovná se 10 třeba a musíš to tam dopsat.

Máš v tom tři řádky. Jeden je se třema čtverečkama, druhej je s dvouma čtverečkama a třetí je s jedním čtverečkem. A v tom prvním, kde jsou tři, tak je třeba 3+3 a tam, kde je čárka se napojuje další čtvereček a teď už jsme v druhý řádce, tam máš napsat šest, protože 3+3 je šest. Ale na to máš přijít sama, to ti nikdo neřekne. Sám, nebo sama.

A potom vlastně v tom třetím řádku - třeba máš 3+3 a potom 2+3 - a 2+3 je přece kolik? 5 Ty do toho nakresliš 5 do toho druhýho a ty dva čtverečky máš zapomenout. Potom tam je ten třetí Radek a v tom je jenom ten jeden čtvereček a do toho napíšeš 5+6 a to je kolik? Přece jedenáct. Takže tam napíšeš jedenáctku a máš to.

Jak se ti líbilo prostředí školy?

Všechno bylo dobrý.

ScioŠkola České Budějovice

Jaký byl den ve ScioŠkole České Budějovice?

Dobrý. Byla středa jinak. Měla sis vybrat ze tří kurzů. Byly tam třídy tygři, potom tam byla třída draků, v té jsem byla já, potom tam byly Planetky. V tygrech byl kurz, že sis mohl dodělávám cokoliv, jako písanku, matematiku, češtinu. A v dračkách bylo to, že se dělaly kvízy. Já jsem třeba měla berušku. Beruška, sluníčko sedmitečné se ukazuje v nějakém čase, v tomto případě to byl únor až duben a potom to kvizování bylo, že tam bylo za a, za b, za c. Za b bylo červen až červenec. Za b bylo říjen až duben a za c bylo únor až duben.A potom si to ukázal a říkal jsi, kdo si myslí za a) červen až červenec, kdo si myslí za b) atd.

A v Planetkách, tam byly zase origami. To bylo tak, že jsme tam skládali krabičky. Jednou, tak jsme složili z obdélníkového papíru čtvercovou krabici a ze čtvercového papíru obdélníkovou.

Je něco, co tě na té škole překvapilo?

Ne. Jo! Nikdo tam neříkal Stop.

A mají pravidlo Stop?

Mají.

Byla nějaká situace, kdy bys čekala, že ho použijí a nepoužili ho?

Jo byla tam spousta takových situací - asi tak deset.

Co udělali, místo stop?

Použili Dost a utekli.

Jaký je rozdíl mezi Dost a Stop?

Dost, jakože přestaň. Stop taky, ale Dost není pravidlo.

Máš pocit, že tu situaci vyřešili, i když nepoužili Stop?

Jo, protože od hádek se může i utíkat. To je někdy taky dobrý.

Ještě něco bys chtěla říct?

Ne, to je konec.